Вітаю ВасГість П`ятниця, 19.04.2024, 00:06

Меню
Ми в Facebook
Пошук
Свята
Праздники Украины
Опитування
Дайте оцінку сайту
Всього відповідей: 212


Флешмоб в бібліотеці.

Попаснянська  районна централізована бібліотечна система
Методіко-бібліографічний відділ

 

 

 

 

Флешмоби бувають різні…
 і бібліотечні також

(із досвіду роботи бібліотек для дітей)

 

 

 

 

 

 

Попасна.
2018 рік

 

   Розвиток інформаційного суспільства диктує нові умови у способах і засобах просування книги та читання. Нині пріоритетним є розвиток традиційних методів із застосуванням новітніх напрямів та акцій.
Прикладом таких акцій є флешмоб (англ. flash – спалах,  mob – натовп,  flash mob – спалахуючий натовп) – це заздалегідь спланована масова акція, зазвичай організована за допомогою мережі Інтернет або сучасних засобів комунікації, під час якої велика кількість людей оперативно збирається у громадському місці, протягом кількох хвилин виконує заздалегідь узгоджені дії (за обговореним сценарієм) і швидко розходиться.
   Психологічний принцип цього явища полягає у тому, що мобери  створюють незрозумілу, інколи абсурдну ситуацію, але поводяться так, ніби це цілком нормально. Флешмоб проводиться з певною метою, а саме – привернення уваги. Отже, він є простим, оперативним, безпечним способом вираження суспільної думки чи привернення уваги до проблем.
Флешмоб відрізняється від інших акцій, по-перше, своєю стихійністю. Для свідків акції його учасники з’являються з «нічого і зникають у нікуди». По-друге, його масовістю: неможливо точно визначити кількість учасників. Головне – він має бути помітним (це або 10 осіб, або кілька тисяч, залежно від ситуації).
   Явище флешмобу з’явилося після того, як у жовтні 2002 р. вийшла книга соціолога Г. Рейнгольда «Розумний натовп: наступна соціальна революція», в якій автор пророкував, що люди будуть використовувати нові комунікаційні технології (Інтернет, стільникові телефони) для самоорганізації.
   Цей рух прокотився великими містами України: Київ, Чернівці, Донецьк, Дніпропетровськ, Харків, Маріуполь, Сєвєродонецьк, Рівне.
   У проведенні флешмоб-акцій є типові правила:
      1. Флешмоб поза рекламою, поза політикою, поза економікою (ніхто з учасників не платить і не отримує грошей).
      2. Дія повинна здаватися несподіваною (учасники не збираються до акції в місці її проведення).
      3. Точний час початку і закінчення акції (кожен із моберів повинен точно витримати вказані в сценарії часові рамки, годинники учасників мають бути синхронізовані).
      4. Має скластися враження, що мобери – такі ж випадкові перехожі, як і всі інші (вони не спілкуються один із одним до, під час і після акції в місці її проведення).
      5. Сценарій повинен мати несподіваний, раптовий характер (дії моберів не повинні піддаватися логічному поясненню).
      6. Точне дотримання сценарію (креативний підхід тільки в обумовлених випадках).
      7. Флешмоб не повинен викликати негативних емоцій та агресивної реакції у випадкових глядачів.
      8. Дії моберів не повинні суперечити законодавству.
      9. Після проведення акції не повинно залишатися сміття.
      10. Флешмоб повинен викликати подив, а не сміх.
      11. Після акції потрібно миттєво розійтися з місця події в різні сторони, не подаючи вигляду, що сталося щось незвичне.
      12. Заборонена фото- та відеозйомка акції сторонніми особами з метою афішування (акція може бути знята «штатними» людьми за умови, що інформація не вийде за межі кола моберів).
    Акції, що не дотримуються цих правил називаються екстрім-мобом або політ-мобом.
   У бібліотечній практиці флешмоби також набувають поширення і визнання. Президія Української бібліотечної асоціації ще у 2010 році виступила з ініціативою відзначення Всеукраїнського дня бібліотек у новому форматі. Який зміст включала УБА у поняття «новий формат відзначення Всеукраїнського дня бібліотек»? На державному і місцевому рівнях, враховуючи прогресивний світовий досвід та інноваційні ідеї, сприяти популяризації бібліотеки і бібліотечної професії у суспільстві, збільшити залучення користувачів до бібліотек. Тому 30 вересня 2010 року під егідою УБА у загальноосвітніх закладах було проведено День відкритих дверей та флешмоб «Бібліотек@ – світ нових можливостей». Орієнтовний сценарій заходу наведено в додатку 1.
   Звіт про його проведення можна подивитись на блозі «Бібліотечний гопак» за посиланням: http://bibliote4nyj-gopak.blogspot.com/2010/11/blog-post_04.html.
   Прикладом традиційного флешмобу було зібрання молоді у Львові: перехожі на площі Ринок були здивовані, побачивши колону дітей, що дружно вигукували «Завітай в бібліотеку, що від тебе недалеко», «Бібліосупер, бібліоклас, бібліотека вітає вас», а також інші гасла, присвячені книзі та бібліотеці. На цей флешмоб напередодні святкування Дня бібліотек вийшли 17 дитячих бібліотек міста Лева.
   Наступного разу, у Всеукраїнський день бібліотек, львівські книгозбірні провели флешмоб «Читаємо всі!», під час якого самі бібліотекарі скандували: «Бібліотека чекає на тебе. Бібліотека – це місце ідей. Бібліотека – це те, що нам треба. Бібліотека єднає людей». Реакція людей була різна: хто просто звертав увагу, а дехто коментував... Молодь виявилася найобізнанішою, і відразу впізнала в цьому дійстві флешмоб.
   Напередодні відкриття Тижня дитячого читання працівники Артемівської міської бібліотеки для дітей (Донецької обл.) разом зі своїми читачами підготували й провели бібліотечний флешмоб «Запрошуємо всіх читати». В акції взяли участь діти, вчителі, батьки, бібліотекарі –  близько 130 моберів. Всі учасники зібралися біля бібліотеки. Діти тримали в руках яскраві книжки та повітряні кульки. Особливо активні читачі несли плакати: «Читати – це модно і корисно», «Читайте книги – ви не пожалкуєте», «Книжечок багато читати будемо у свято!» тощо. Всі учасники вирушили до центральної площі міста. Тут вони співали пісні, танцювали, запрошували перехожих до бібліотеки, роздавали листівки-запрошення стати її читачами. Головною метою флешмобу було – залучення нових читачів та реклама бібліотеки.
Миколаївська обласна бібліотека для дітей імені  В. Лягіна запрошує своїх читачів приєднатись до віртуального флешмобу «Читаємо – розповідаємо». Для цього потрібно протягом дня, у будь-який зручний час, почитати казку, повість, оповідання чи вірш і поділитися враженнями про прочитане на сторінці бібліотеки ВКонтакті або на блозі книгозбірні «Библиотечная гавань».
   Певні напрацювання з цього питання мають і бібліотеки Черкащини, що обслуговують читачів-дітей. Зокрема, вдалими у проведенні подібних акцій є спроби Уманської ЦМДБ.
Ініціатор флешмобу обирає тему і анонсує проведення акції, розміщуючи об’яву-рекламу на блозі та в інформаційному куточку бібліотеки, а також використовуючи електронну пошту та смс-розсилання наступного змісту: «Увага! Флешмоб у бібліотеці! Без тебе не починаємо! Приходь! Приєднуйся!» У об’яві розписується ідея флешмобу, час і місце проведення та запрошення до попереднього експрес-обговорення, під час якого формується група з 4-5 активних учасників, які і будуть «маяками» акції. Вони вирішують, як саме і де буде проходити флешмоб, діляться думками, вносять свої  пропозиції та побажання.
   Так, до Дня матері книгозбірня організувала та провела флешмоб «Матусю, ти найкраща!».
   Для інформування відвідувачів про акцію було розміщено оголошення «Увага! Увага! Увага! Всім сучасним, сміливим та вибухово-позитивним!                         11 травня об 11 годині! Дитяча бібліотека запрошує! Давайте всі разом флешмобнемо яскраво! Прийди і привітай всіх мамусиків із Днем матері!!! Вони того варті!!!
P. S.  Є ідеї щодо стилю нашого флешику?!! Підтягуйся 7 травня о 16 годині до читальної зали, пошушукаємося».
Обговоривши деталі проведення флешмобу, його учасники домовилися про підготовку плакатів із висловами про маму, виготовлення вітальних листівок та квітів. Бібліотека підготувала бейджики «Читай з нашою бібліотекою! вул. Миру, 33. Найцікавіше і найкорисніше – у нас!», які вручалися всім учасникам.
Акція відбулася на території центрального парку міста. Частина моберів стали один до одного спинами і почали бити у барабани, до них наблизилася решта моберів, утворюючи велике коло. Вони розгорнули плакати і всі разом вигукнули:
«Мами – ви найкращі! Мами – ви чудові!
Мами – ви важливі! Мами – ви єдині!
Ми обожнюємо Вас!!!»
Після цього учасники розійшлися, вручаючи перехожим жінкам вітальні листівки та квіти.
До Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища, спільно з читачами-учнями 7-9 класів, книгозбірня підготувала і провела грінмоб «Твій голос і дії – природи надія». Його мета – формування екологічної культури підростаючого покоління, виховання у дітей любові до природи, готовності берегти і примножувати її багатства.
Мобери, одягненні в яскраві кофтинки, зібралися в парку міста. По команді кожен із них почав плавно крутитись на місці з посмішкою на обличчі та піднятими вгору руками з зеленими стрічками. Раптом один із учасників гучно вдарив металевими тарілками, після чого всі швидко зняли свої яскраві кофтинки, залишившись у чорних футболках і присіли, згорнувшись у клубочок та завмерли. Вперед вийшли два учасники і розгорнули плакат із написом: «Природа така гарна! Не руйнуй! Збережи її і себе в ній!».
З метою пропаганди читання та залучення нових читачів бібліотека провела флешмоб «Читати – значить жити». Попереду мобер із плакатом «Читати – значить жити». Учасники акції прямували ходою із парку до бібліотеки, тримаючи у руках книги. За ними задкували зігнуті учасники акції, з паличками, начебто, «сліпі» люди. На чолі них – мобер із плакатом «Сліпі тому, що не читають!». Вони зверталися до перехожих із запитаннями:
1. А ви знаєте, де знаходиться планета Смугастих Равликів і хто такий кльоцик? А я знаю, бо прочитав книгу Лесі Ворониної «Таємниця Пурпурової планети».
2. А ви знаєте про «рибу-оркестр», «ковбасні дерева» та «цукеркове» дерево? А я знаю, бо прочитав книгу «Цікава географія».
3. А чи знаєте ви, як зебра отримала свої смуги, чому неон сяє і чому зірки утворюють картинки? А я знаю, бо прочитав книгу Кеті Уоллард «Чому це так?».
4. А ви знаєте щось про таємницю Готської фортеці, про вовчу могилу, песиголовців та козака Жилу? А я знаю, бо прочитав книгу Дмитра Білого «Козацький оберіг».
5. А чи знаєте ви, що в одній уманській оселі живе шепелявий домовичок? А я знаю, бо прочитав книгу Марини Павленко «Домовичок з палітрою» тощо.
Тим, хто правильно відповідав на запитання, аплодували та презентували «бібліотечну» цукерку. Всім перехожим вручались флаєри з інформацією про бібліотеку та її послуги. Завершилась хода на ганку біля бібліотеки, де під вигуки «Ура! Вони прозріли! Вони читають!» «сліпі» взяли до рук книги і стали «бачити».
Працівники Золотоніської РДБ до Всеукраїнського дня бібліотек влаштували для читачів учнів 6-7 кл. квест «Шлях до храму книги», який  завершився флешмобом. Його учасники біля книгозбірні дружно проскандували «Я люблю свою бібліотеку – скарбницю знань».
До ювілею своєї книгозбірні працівники ДФ №2 Черкаської МЦБС, у рамках PR-акції «Бібліотека збирає друзів, організували флешмоб «Як пройти до бібліотеки?». Діти двох шкіл мікрорайону з різних сторін прямували до бібліотеки, тримаючи в руках плакати «З Днем народження!», «Бібліотеко, з ювілеєм!» тощо, вигукуючи при цьому:
Очень важно для человека
Знать дорогу в библиотеку.
Протяните к знаниям руку,
Выбирайте книгу, как друга.
От коварства, глупости, лени

Лечат книги без промедлений!
Дорогою вони звертались до перехожих із запитанням «Як пройти до бібліотеки?».
Збір моберів відбувся на ганку біля книгозбірні, де вони всі разом співали «Гімн бібліотеки» та танцювали.

 Широкої популярності набув різновид флешмобу – лібмоб. Це акція, під час якої бібліотекарі виходять на вулицю з рекламною продукцією, роздають її перехожим, запрошують до бібліотеки та проводять бліц-опитування.
Він пройшов як Всеукраїнська  акція-опитування «Як пройти до бібліотеки?». Організовувався через соціальні мережі та блоги бібліотек. Опитування проводилося по-різному. В деяких містах лібмоб був театралізованим. Казкові персонажі «заблукали» у незнайомому місті і вирішили повернутися до своїх казок, які «живуть» у дитячій бібліотеці. Всі, хто правильно вказували шлях, отримували цукерку, шоколадну «медаль» та візитівку, щоб передати тому, хто не знає, де знаходиться бібліотека.


 Напередодні Всеукраїнського  дня бібліотек працівники книгозбірень реалізували ще одну ідею: провести книжковий флешмоб в Інтернеті – Флешбук.
Учасником акції міг стати кожен бажаючий. Для цього необхідно було оформити акаунт (сторінку) в будь-якій соціальній мережі на ім'я будь-якої книги та запросити до неї якомога більше друзів. Потім протягом місяця знайомити їх із книгою за допомогою фрагментів тексту, цитат, відео, ілюстрацій, біографії автора, особистих переживань героїв твору тощо.
Посилання на книжкові сторінки збиралися у блозі «Флешбук»   у відповідних рубриках: Для дітей, Для дорослих, Для всієї сім'ї, Нон-фікшн. Після чого з отриманих посилань був сформований Зведений каталог. Нині він включає 91 книжкову сторінку.
В результаті акції хороші книги збирають навколо себе вірних друзів – читачів, виникають нові он-лайн книжкові клуби.

Працівники бібліотек все активніше стали використовувати подібні акції у проведенні різноманітних заходів (особливо до Дня бібліотек). Флешмоби мають привернути увагу громади до читання та використання бібліотечних ресурсів. Головне – творчий підхід. Флешмоб не повинен перетворюватися на заорганізований захід – стали, відкрили книги, зробили вигляд, що читаємо. Фантазія і ще раз фантазія. І не забувайте, що класичний флешмоб – це масовість, несподіваність, гумор.


Використані джерела:

30 вересня – Всеукраїнський день бібліотек [Електронний ресурс] // Славутицька асоціація шкільних бібліотекарів : [сайт]. – Режим доступу: http://sasl.at.ua/news/bibliotechnij_fleshmob/2010-09-29-51. (12.11.2013). – Назва з екрана.

Бібліотечний флешмоб [Електронний ресурс] // Артемівська МЦБС : [сайт]. – Режим доступу:  http://artbiblio.ucoz.org/news/bibliotechnij_fleshmob/2013-03-19-296. (11.11.2013). – Назва з екрана.
Завітай в бібліотеку! Флешмоб у Львові [Електронний ресурс]. – Режим доступу:   http://www.youtube.com/watch?v=Pm_DHwn7kpc. (11.11.2013). – Назва з екрана.
Еволюція бібліотечних флешмобів в Україні [Електронний ресурс] // Бібліотечний гопак : [блог]. – Режим доступу: http://bibliote4nyj-gopak.blogspot.com/2010/11/blog-post_04.html. (11.11.2013). – Назва з екрана.

Флешмоб-фест [Електронний ресурс] // Студреспубліка : [сайт]. – Режим доступу: http://www.studrespublika.com/festival/flashmob.php. (11.11.2013). – Назва з екрана.
Флешмоб «Читають всі!» [Електронний ресурс] // Бібліородзинки : [блог]. – Режим доступу: http://lodbphoto.blogspot.com/2011/10/blog-post_01.html. (11.11.2013). – Назва з екрана.
Хлопчук Т. Буккросинг та флешмоб у системі новітніх маркетингових стратегій промоції книги [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://ijimv.knukim.edu.ua/zbirnyk/1_2/41-hlopchuk.pdf. (11.11.2013). – Назва з екрана.
Додаток 1

Орієнтовний сценарій проведення флешмобу
«Бібліотек@ - світ нових можливостей»


У визначений час по радіо школи вмикається музика бібліотечної тематики.
У фойє, біля бібліотеки (у бібліотеці, у актовій залі школи), мобери починають танцювати під музику, що звучить. По завершенню пісні вигукують: «Зі святом, бібліотеко!» і швидко розходяться у різні сторони.


Додаток 2
Словник флешмобу

Акція– дія, виступ, конкретне кінцеве втілення сценарію;
Афтерпаті– (скорочено АП) (англ. after party) – зустріч моберів після акції. На ній знайомляться, обмінюються дисками з попередніх акцій, переглядають їх, обговорюють та складають сценарії наступних;
Камертон– годинники, що перебувають у громадському або іншому місці, по яких мобери заздалегідь синхронізують власні годинники для точного прибуття на місце акції;
Класика – флешмоб-акція (скорочено ФМ) побудована на первинних основах ідеології цього руху: миттєве створення натовпу, абсурдність дій тощо;
Маяк– спеціальна людина, що перебуває на місці проведення деяких флешмоб-акцій, для того, щоб подати моберам умовний сигнал про її початок;
Медіа-группа(«знімальники») – офіційні представники ФМ-організацій, що займаються зйомкою ФМ-акцій;
Мобер(«флешмобер») – людина, що бере участь у флешмоб-акціях;
Мобити(«мобитися») – брати участь у ФМ-акціях;
Мобплейс – місце проходження ФМ-акції;
Парускерство – явище, яке полягає в порушенні правил (розмови, сміх і все, що не було заплановано сценарієм);
Парускери («смайлси», «Елвіси») – це мобери, що ігнорують правила ФМ;
Пінгвіни– люди, які знали про флешмоб і прийшли на дійство просто подивитися, не беручи участі;
Date-mob– ФМ-акція, спрямована на знайомство моберів.

 

 

Перекладач
ПДГ








Наші Проекти










Категорії розділу
Події [497]
Конкурси [5]
ЗМІ про нас [1]
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Погода
Рейтинг новин
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Copyright РЦБС г. Попасная © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz